Zpět
Aktuálně / Účinnost rekuperačních jednotek
Účinnost rekuperačních jednotek

Účinnost rekuperačních jednotek

Pokud se bavíme o účinnosti, jedná se o procentuální vyjádření množství energie předané z odpadního vzduchu tomu, který je přiváděn. Na tom v podstatě nic není. Pokud se na to však podíváme blíže, zjistíme, že účinnost je tak trochu nepřesný ukazatel.

První věc je "jedna" účinnost. Např. jedna jednotka má účinnost 87,9%. Ta druhá má 89% a tím pádem je lepší. Nemusí tomu tak být. A často ani nebývá.
 

Účinnost je vždy závislá na průtoku vzduchu a jeho teplotách a vlhkosti. Pokud uvažujeme o klasickém protiproudém výměníku (kde nedochází k předávání vlhkosti), tak zde dojde k předání pouze pocitového tepla. Pokud použijeme entalpický výměník (který umí předat vlhko), tak dojde k předání tzv. latentního tepla. Účinnosti těchto dvou principů jsou velmi rozdílné. 

Pokud chceme porovnávat jednotky mezi sebou, tak musíme vždy porovnávat podle tabulek. Tyto tabulky mají na jedné ose průtok vzduchu a na druhé ose účinnost. Vlhkost zde není uvedena, protože pak by nebylo možné mezi sebou jednotky porovnávat. Účinnost se proto vždy měří v suchém stavu. Což v praxi nikdy není. Stejně tak nejsou zohledněny teploty obou vzduchů. 
 

Je tedy možné relevantně posoudit účinnosti jednotek mezi sebou? V podstatě ne. Ale v praxi to ani není potřeba. Vysvětlím proč.
 

Na evropském trhu je cca 5 velkých hráčů ve výrobě rekuperačních výměníků. Z toho 3 mají více než 4/5 trhu.  Všichni tři dosáhli maximální úrovně toho, co technologie umožňuje. A protože 4/5 trhu objímají tito tři výrobci, používají jejich výměníky prakticky všichni. Účinnost je proto u všech, kdo mají jejich výměníky, stejná či podobná. Na trhu jsou jednotky s různými výměníky kdoví odkud, které mohou mít účinnosti menší, ale to zde nechci posuzovat. Jednotky, které montujeme my, mají všechny kvalitní výměníky vyrobené v evropě a tudíž srovnatelné účinnosti.