Zpět
Blog / Jednotky na trhu
Jednotky na trhu

Jednotky na trhu

Atrea

Atrea je český výrobce, nabízí jednotky jak pro rodinné domy, tak i pro větší či průmyslové instalace. Pro nás je zajímavá jednotka Atrea DUPLEX EASY, dále EC5, resp. ECV5 (vodorovná a svislá varianta montáže = pod strop, nebo na stěnu). Jednotky Atrea mají výhodu v možnosti ovládání jednotky přes prohlížeč v počítači (přes http) a jsou dobře propojitelné například se systémem inteligentního řízení Loxone (Atrea poskytuje data pro možnost čtení údajů z jednotky). Toto se bohužel netýká jednotky EASY.
 

Jednotka EASY se hodí v případě potřeby velmi nízkých nákladů na pořízení. Její pořizovací cena je nízká, ale je vykoupena několika nevýhodami. Jednotka nemá předehřev, takže v silnějších mrazech, aby nezamrzla, tak přestane větrat. Jejím dalším limitem je výkon, resp. max objem vzduchu, který je buď 230 m3 nebo 300 m3. To sice není pro stálý provoz málo, je ale nutné si uvědomit, že při vyšším počtu osob, nebo při potřebě "nárazového větrání" už nemá jednotka volný výkon, pro který by si sáhla. 

zdroj : web Atrea.cz

 

Jednotky EC5 jsou již kapacitně dostačující i pro větší rodinné domy a jsou i lépe vybaveny. Jednotky mají výkon 280 m3, 380 m3 a 580 m3. Tyto jednotky mají instalován i předehřev, který si v mrazech přívodní vzduch ohřeje, a zamezí zamrzání rekuperačního výměníku (resp. abych byl přesný, lze je osadit za příplatek do těla jednotky). U předehřevu je vždy nutné kontrolovat příkon a tím i spotřebu. Samotné ventilátory se pohybují v řádu desítek Watt, ale předehřev může mít okamžitý příkon až 1kW (samozřejmě na rozdíl od ventilátorů neběží 24 h/denně). Na trhu jsou i jednotky, které si se zamrzáním výměníku umí poradit i jinak, než za pomoci předehřevu. Ty jsou však zase dražší na pořízení.

Zajímavé je zde sledovat návratnost dražšího řešení, ale levnějšího provozu, bez dohřevu vzduchu. Další možností jednotky je instalace různých výměníků (např. ohřev vzduchu pomocí topné vody od plynového kotle, elektrokotle či kotle na pevná paliva), dále možnost instalace servo klapek pro uzavírání potrubí atd. Tyto jednotky jsou již vybaveny digitálním řízením (viz výše) a je možno je ovládat přes síť či vzdáleně přes internet. Mají také vstupy pro různá externí čidla a periferie. Tato jednotka je vhodná pro ty, kteří chtějí jednotku více řídit, číst její data, experimentovat s nastaveními atd.

zdroj : web Atrea.cz

 

Stiebel Eltron

Stiebel Eltron je německá společnost s téměř 100 letou tradicí. Věnuje se elektrospotřebičům a následně vstoupila na trh i s rekuperačními jednotkami. Nabízí dvě jednotky - 300 m3 a 400 m3  pod označením LWZ 170E PLUS, resp. LWZ 370E PLUS. Jedná se o velmi kvalitní jednotku, co se výbavy a konstrukce týká. Ventilátory na přívodu a odvodu se vzájemně tlakově vyrovnávají, má předehřev, by-pass (obtok vzduchu, kdy neprochází přes rekuperační výměník = nedochází k předávání tepla), což se hodí v létě, kdy je venku v noci větší zima než uvnitř, a můžeme tak dům přes noc ochladit.

Kdyby vzduch proudil přes výměník, tak bude studený noční vzduch ohřívat teplým vzduchem z našeho domu. Má připravené vstupy pro digitální signál i pro analogový signál (0-10V). Lze ji tedy připojit k různým řídícím jednotkám či systémům (např. Loxone). Jednotka je velmi tichá a má nízké provozní náklady. Tuto jednotku mám osobně doma, mám ji zapojenou na systém Loxone a měřím teď nově i její spotřebu. Zatím nemám dlouhodobá data, ale průběžně budu na blog přidávat záznamy z měření pro představu o spotřebě, atd.

 

Jablotron

Jablotron je česká společnost, která je známá zejména výrobou zabezpečovacích systémů, ale nedávno vstoupila na trh i se svou novou sekcí "living technology", která mě celkem oslovila. Na první pohled jsem ocenil pěkný design a následně i promyšlenost a technologickou vyspělost. Okrajově zde zmíním, že Jablotron vyvíjí kompletní řadu pro rodinné domy (ohřev vody, vytápění, větrání), ale nás teď bude hlavně zajímat rekuperační jednotka s názvem FUTURA. 
 

První suprová věc je, jak si jednotka poradí v mrazech bez předehřevu. Jak to funguje? Má speciální rekuperační výměník, který umí přepínat směr toku vzduchu, a pokud zamrzá přívodní část, prohodí je, a odmrazí si ji vnitřním teplým odpadním vzduchem. 

Jak je u Jablotronu obvyklé, je osazena kvalitní řídící jednotkou, která řeší vše za Vás. Automaticky vyhodnocuje kvalitu a potřebu vzduchu a upozorňuje také na výměnu filtrů.
 

Jednotka má v základu entalpický výměník, takže zajišťuje i výborné vnitřní mikroklima. Funguje to tak, že vlhko v odpadním vzduchu se předá tomu přiváděnému, což u běžných výměníků není možné. Tím se zamezí přesoušení interiéru (hlavně v zimním období).
 

Jabloton má vlastní mobilní aplikaci, která implementuje zabezpečovačku, základní domovní řízení (ovládání topení, různá čidla, atd.) a i rekuperační jednotku. Můžete ji proto řídit skrze tuto aplikaci. Mně osobně se jednotka velmi zamlouvá, proto ji budeme v naší společnosti testovat a měřit její spotřebu. Data budeme postupně dávat na náš blog. 

 

Vaillant

Firma je známá především jako výrobce plynových kotlů. S příchodem rekuperací přišli na trh s vlastní jednotkou ve dvou modifikacích - recoVAIR VAR 260/4 a 360/4. Jednotky se opět liší maximálním objemem vzduchu. S jednotkou nemáme osobní zkušenost, ale dle podkladů výrobce se jedná o jednotku bez předehřevu a s možností instalace entalpického výměníku.      


Paul       

Paul nabízí dvě jednotky a to sice Focus 200 a Novus 300. Z hlediska konstrukce se jedná o podobnou jednotku jako od Stiebel Eltron s rozdílem, že Paul pro ovládání používá dotykový TFT displej. Pokud bychom měli provést přesnější srovnání, probíhalo by v rovině porovnávání technických listů, což můžete udělat také. K této jednotce nemáme žádné informace navíc.