Zpět
Blog / Proč mít doma rekuperaci?
Proč mít doma rekuperaci?

Proč mít doma rekuperaci?

Proč mít doma rekuperaci? Protože chcete čerstvý vzduch. Stejně jako čistou vodu, nebo doma vypěstovanou zeleninu. 
 

Každý ať si vybere to svoje. Vodu lze pít z kohoutku, kupovat ji balenou či čerpat ze studny. Ale většina z nás se shodne na tom, že by měla být čistá. U prvních dvou to za nás řeší někdo jiný. U studny si necháme dělat každý rok průzkumy, ať víme co pijeme.  U vzduchu si to ale moc neuvědomujeme. V létě je to většinou v pohodě - otevřeme okna dokořán a na noc necháme "ventilačku". Ale co v zimě? 

V zimě to jde sice taky "na ventilačku", ale množství vzduchu, který se dostane dovnitř, je nedostatečné a množství tepla co uteče ven je naopak veliké. Problém s větráním se umocnil s příchodem těsných domů, kde už netáhne každou škvírou, a nedochází tedy k přirozenému provětrávání interiéru. Ono je to dobře. Protože kdo měl platit ten účet za topení? Přišly rady, jak správně větrat - co hodinu otevřete na 5 min okno dokořán a vyměňte vzduch. Rada dobrá. Ochladí se pouze vzduch, ale konstrukce se nestihnou ochladit, takže po zavření okna je zase za chvilku teplo. No jo, ale dělat to co hodinu...
 

Navíc když přijde parta lidí na návštěvu, chce to co 20 minut. Proto se objevilo větrání s rekuperací tepla. V domě máte jednotku, která má v sobě úsporné ventilátory a rekuperační výměník. Ten má za úkol předat teplo z odpadního vzduchu tomu přiváděnému. Větrání je dostatečné a navíc většina tepla, kterou byste oknem pustili ven, se Vám vrátí díky rekuperačnímu výměníku. Tímto teplem se ohřeje studený vzduch zvenku a ten pak nemá mínus 10 °C, ale ohřeje se na plus 18° C. A to už je rozdíl. 
 

V domě máte zajištěný stále čerstvý vzduch, nemáte vysoké účty za topení a nemusíte myslet kdy otevírat okna. Ale pokud si je otevřít chcete, a to i v mínus 15° C, tak prosím. Rekuperaci to nijak nevadí, ale uteče Vám teplo, které si zaplatíte. Ovšem když jednou okusíte větrání rekuperační jednotkou, tak už na okna v zimě zapomenete. Já osobně mám 150 let starý dům, který má špaletová okna. Je super, že nemusím okna otevírat a do prostoru mezi vnitřní a vnější křídlo se mi nedostane vlhkost, takže se mi nerosí. Žena měla z rekuperace obavy, protože znala pouze "řeči z internetu" a bála se, že nebude moci otevřít okna, a že vzduch je čerstvý pouze, když je cítit jeho chlad, atd. Zkrátka spousta důvodů, proč je rekuperace špatně. Teď tu žijeme dva roky a okno se otevírá pouze když sypeme kocourovi žrádlo do misky. :) Veškeré obavy jsou pryč. 
 

Abychom osvětlili větrání domů rekuperační jednotkou, připravili jsme pro Vás blog, kde budeme postupně psát vše co nás k tématu napadne. Kdyby jste však měli dotazy, neváhejte se nám ozvat, rádi Vám je zodpovíme.