Zpět
Blog / Zemní výměník
Zemní výměník

Zemní výměník

Zhruba v roce 2008 se s příchodem nízkoenergetických domů objevil i pojem zemní výměník tepla. Co se pod tímto názvem skrývá? Jednoduše je to trubka.
 

Trubka která je zakopaná 1 - 1,5 m hluboko v zemi a je dlouhá 10 - 30 bm (a nebo i jinak :) ). Její použití se objevuje i v ekologických domech zvaných earthship (česky zeměloď), jejichž autorem je americký architekt Reynolds. 
 

Princip je v tom, že v této hloubce pod zemí je stálá teplota okolo 5°C. Takže se nabízí myšlenka, že v létě se vzduch bude v této trubce chladit a v zimě ohřívat. Přiznám se, že jsem to sám nepočítal, ale pokud uvážíme plochu trubky, její teplotu, mizernou tepelnou kapacitu vzduchu a objem vzduchu proudící skrze trubku, tak je jasné, že se žádné zásadní tepelné přenosy nedějí. Někde jsem četl, že se ohřev vzduchu v zimě skrze výměník blíží cca 50kWh, což je necelých 100Kč (topení plynem). 

Takže vzhledem k pořizovací ceně výměníku - naprostý nesmysl.  Navíc jsou zde problémy s kondenzující vzdušnou vlhkostí na chladných stěnách trubky v létě, vznik plísní, spousta bakterií, špatné čištění, atd...


A když si vezmete, že je to hlavní přívod čerstvého vzduchu do domu, tak to moc hezká představa není. 
 

Jediné řešení, které si umím představit, je přívod vzduchu do krbových kamen/krbové vložky, která má tzv. CPV. - tedy centrální přívod vzduchu. Dnes je to v podstatě nutnost u nových domů (vzduchotěsnost). Není možné, aby si kamna brala vzduch z místnosti. A předehřátím vzduchu v zimě si trochu vylepšíme účinnost kamen :) Ale co ekonomická návratnost? To netuším. 


Takže pokud mohu doporučit, pro přívod čerstvého vzduchu do jednotky není potřeba používat zemní výměník.